מטאפורות של תנועה

ללא ספק, אחת השיטות המתוחכמות שיש היום בתחום ההתפתחות האישית והחקירה וההתבוננות הפנימית.

העבודה הזו מוציאה את החיפוש והניחוש אל מחוץ לתהליך עבודה השינוי. זהו כלי מדייק העוזר להתביית על נקודת התקיעות המדויקת שהאדם נמצא בה וכיצד הוא משמר ומחזיק את הלך הרוח הבעייתי.

בשונה מגישות אחרות המשתמשות בשיח ולפעמים גם פולשניות, ברגע שעולים על המטאפורה הייחודית של האדם, יש הרבה מקום ליצירתיות. 

"מטאפורות של תנועה" מאוד מעצימה ואפקטיבית עבור הלקוח. לאחר שצלח את העבודה הראשונית של חשיפת המטאפורות שלהם ולאחר שמכוונים אותו, הלקוח ער לאמונותיו, ולמקומות התקיעות שלו, מצב זה מפעיל סדרה של תוצאות, הבנות ותובנות עצמיות במהירות.

הוא 'מבין את הקטע', ומהר.

ברמת טיפול: רוב הניתוח היום של גישות טיפול שונות חוקרות 4 דברים עיקריים:

דוגמאות של הבעיה (הוכחות שזו בעיה; מה קורה)

התגובות הרגשיות לבעיה (איך אנחנו מרגישים לגבי מה שקורה)
ההשלכות או המחירים של הבעיה (ההשפעות של מה שקורה)
האבחנה/דיאגנוזה של הבעיה (איך אנו מכנים את הבעיה)

 

אבל כל הגישות האלה לא חוקרות ובודקות את הפתרונות האפשריים, שקיימים בתוך המערכת של הבעיה.

בדרך כלל אנו לא שמים לב לדרך בה אנו מתקשרים, באמצעות ביטויים מטאפוריים, לכאורה באקראי, שבהם, למעשה, ישנם רמזים עשירים להפליא, ששמים אותנו בתוך החוויה והאסטרטגיות הפנימיות שלנו לדרך חיינו בעולם. באמצעות התמקדות במה שאנחנו אומרים, ובמבנה המטאפורי שמתגלה, פתאום האופן שבו אנו מנהלים את הבעיות שלנו מתגלה, ויש לנו את הבחירה לשנות את דרך פעולותינו.

לאחר עבודה באמצעות המודל של "מטאפורות של תנועה", החוויה שאנשים נוטים בדרך כלל לתאר, היא תחושה של להיות "עירני" יותר למה שקורה איתם .

ברמת התפתחות עצמית: "מטאפורות של תנועה" מאפשרת גישה חדשה להתגבר על מצבי תקיעות ויצירת תנועה אפקטיבית לכיוון המטרות שאנו מכוונים אליהן. 

"לצעוד אל הכיוון הנכון"

במודל הזה, בשונה משיטות אחרות של "עבודת שינוי" ויצירת יעדים ומטרות, המפתח ליצירת שינוי הוא לא התמקדות בתוצאה או מטרה (בעצם, לפנטז על משהו שעוד לא קיים) אלא גילוי והתמודדות עם המציאות של איפה שאתה עומד עכשיו.

"מטאפורות של תנועה" פותחה ע"י אנדרו, ט. אוסטין וכבר נלמדת ברחבי העולם, כולל בישראל, הודו, בריטניה, ארצות הברית, פולין, שבדיה, הולנד, הונגריה ויפן.

הפגישות מתבצעות בקליניקה בכפר סבא ובנוסף גם דרך סקייפ.